Seksiyonel Kapı

Seksiyonel  Kapı

Seksiyonel  Kapı Genel Özellikler

Yoğun poliüretan izolasyonlu kapı panellerinden oluşan seksiyonel kapı, yapının duvar, tavan ve diğer özelliklerine göre dizayn edilir. Tavana doğru hareket ederek çalışır ve kullanıcıya maksimum düzeyde kullanım alanı bırakır. Sandaviç panelleri yüksek yalıtım değerine sahip sağlam, dayanıklı ve güvenilirdir.

 • 7500 mm genişlik ve 5500 mm yüksekliğe kadar kapı çözümleri
 • ısı izolasyonlu akrilik pencere uygulaması
 • Sıcak daldırma galvanizliçelik arası (0.50 mm) poliüretan izolasyonlu sandaviç paneller.
 • Paneller arası ve kapı alt, üst ve yan bölümlerinde esnek PVC fitiller ile sızdırmazlığın sağlanması
 • Çarpma ve rüzgara karşı kapının dayanıklılığını arttıran güçlendirici çelik takviyeli levhalar
 • El ile kolaylıkla açılabilme imkanı
 • Personel kapısı uygulayabilme imkanı
 •  
 • Seksiyonel Fabrika Kapısı Nedir?
 •  
 • Kapılar, mekânların ısı yalıtımı ve güvenliği açısından önemli unsurlardır. Bu anlamda özellikle fabrika gibi tesisler için oldukça kullanışlı olan kapılar arasında seksiyonel fabrika kapısı gösterilebilir.  Otomatik kapı sistemlerinden birisi olan seksiyonel kapılar, fabrikaların güvenliğini üst düzeyde tutmaktadır. Bunların yanında bu kapılar, bulundukları mekânın iklim koşullarından olumsuz etkilenmesinin de önüne geçerler.
 • Fabrikalar tarafından en çok tercih edilen kapı çeşitleri arasında yer alan seksiyonel kapılar, özellikle izolasyon sağlamaları açısından büyük rağbet görürler. Kullanım açısından ergonomik bir seçenek olan bu kapıların bir diğer tercih edilme nedeni ise uzun yıllar boyunca kullanma imkânı sunan bir sağlamlıkta olmalarıdır. Peki, bu kapıların diğer özellikleri nelerdir?
 •  
 • Seksiyonel Fabrika Kapısı ve Özellikleri
 •  
 • Seksiyonel fabrika kapısı, özellikle orta seviyede hız gerektiren yükleme ve boşaltma çalışmalarında, izolasyonu ön planda tutan ideal bir otomatik kapı sistemidir. İçi poliüretan dolgulu olan bu kapıların dışı ise çelik malzemeden imal edilmektedir. Ancak opsiyonel alüminyum kapı paneller ile de üretilebilirler. Her iki durumda da oldukça dayanıklı olan bu kapılar, uzun ömürlü olmaları nedeniyle tesislerin ilk tercihlerinden birisidir.
 • Fabrikalar için uygun seksiyonel kapıların dikkat çeken bir diğer özelliği ise yalıtım özellikleridir. Bu otomatik kapılar, fabrikaların ikliminin soğuk ya da çok sıcak havalardan korunmasını sağlalar. Bunun nedeni ise kullanılan özel profil malzemedir. Yalıtım sağlamalarının yanına kullanım kolaylığı da bulunan bu kapılar, motor otomasyon sistemi ile hareket ederler. Oldukça kolay bir şekilde hareket ettirilebilen bu kapılarda özel tasarımlı manuel caraskal sistemler kullanılmaktadır.

Seksiyonel fabrika kapısının sızdırmaz özellikte olduğundan daha önce de bahsetmiştik. Bu sızdırmazlığı sağlayan ise kapıların dört bir tarafından kullanılan kauçuk fitil sistemidir. Kullanılan özel kauçuk fitil sistemi sayesinde mekânlar hava koşullarından izole edilebilirler.

Fabrika gibi tesislerde seksiyonel kapıların kullanılabilmesi için standart yataklamada en az 50 cm’lik bir kiriş alanı bulunmalıdır. Bu nedenle de tesislere bu otomatik kapı sistemlerinin uygulanabilmesi için mutlaka yapay yataklama alanı oluşturulmalıdır. Yine standart yataklama dışında giyotin yataklama, yüksek yataklama ve eğik yataklama uygulamaları da bulunmaktadır.

Seksiyonel fabrika kapıları otomasyon sistemi ile hareket ederler. Ancak kapılar kapanırken altında herhangi bir nesne kalması durumunda bir zarar görmesini önleyecek pnomatik kenar emniyet sistemi yer almaktadır. Bu güvenlik sistemi 5 mbar basınç hassasiyeti sayesinde basınç değişikliklerini kolay bir şekilde algılayabilmektedir. Bunların yanında seksiyonel fabrika kapıları, yay kırılmaları ya da halat kopması gibi durumlara karşı emniyet sistemine sahiptirler. Kapılarda yer alan emniyet sistemi, maksimum kullanım güvenliği sağlamaktadır.

Seksiyonel kapılar her ne kadar kullanışlı ve güvenlikli ürünler olsalar da düzenli olarak bakım gerektirirler. Eğer düzenli olarak bakım görürlerse ortalama olarak 12 yıl kullanım ömürleri bulunmaktadır. Bunun yanında kapıların ömrü açılıp kapanma sıklığına göre de değişmektedir. Bu anlamda kullanım ömrü boyunca değiştirilmesi gereken tek parçası yaylarıdır. Standart olarak 25000 tur ömrü ile satışa sunulan seksiyonel kapılar, çok yoğun kullanılmayan işletmelerde 5 yıldan önce servis dışı kalmazlar. Yine değişmesi gereken yay maliyetleri ise yaklaşık olarak kapı maliyetlerinin %20’sine denk gelmektedir.

Özellikleri ve imalatları sırasında kullanılan malzemeler ile kullanım kolaylığı sağlayan seksiyonel kapıların montajı, işinde uzman ve tecrübe sahibi servisler tarafından gerçekleştirilmelidir. Siz de tesisiniz için seksiyonel kapı tercih edecekseniz bizimle irtibata geçebilir, profesyonel bir montaj hizmeti almanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Çeviri »