Plaka Tanıma Sistemi

Araç plakalarının doğru şekilde okunabilmesi ve eldeki verileri en iyi şekilde analiz etmek için plaka tanıma sistemleri oluşturulmuştur. Elde edilen bu sistem sayesinde güvenlik açısından araçların giriş çıkışları kolaylıkla takip edilebilmekte ve özellikle çalıntı ve hacizli araçlar kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

Plaka tanıma sistemlerinin özellikleri

Plaka tanıma sistemleri araçların plakalarının doğru olarak tanınması ve analiz edilmesi sağlar. Duran ya da hareket eden araçların okunmasında yüksek kalite e performans sergiler. Her türlü kötü hava şartlarına rağmen plakalar kolaylıkla gece ve gündüz fark etmeksizin okunabilir. Çoklu plaka okuma sistemi sayesinde birden fazla aracın plakasını okuyabilir. Alınan tüm görüntüler kontrol merkezinde sorunsuzca şifrelenerek korunur. Gelişmiş raporlama hizmeti sunar.

Plaka tanıma sisteminin faydaları

Giriş ve çıkış araç yoğunluğu olan bölgelerde trafik yoğunluğunu en aza indirir. Bariyer açma işlemlerinizi kısaltır.

Plaka tanıma sistemlerinin kullanıldığı alanlar
Plaka tanıma sistemlerinin çok geniş bir kullanım alanı vardır. Otoyol giriş ve çıkış noktaları, fabrikalar ve sanayi tesisleri, üniversiteler, hastaneler, okullar, alışveriş merkezleri, depolar, siteler, otoyol kontrol noktaları, sınır kapıları, köprü ve gişeler, nizamiye, otogar ve terminaller, havaalanları, araç geçişinin kontrollü yapıldığı bölgeler, oteller sayılabilir.

Plaka Tanıma Sistemi Yazılımı Ekran Görüntüleri

Plaka tanıma sistemi Kullanıcı Girişi yapılmadan otomatik olarak çalışmaya başlar. Kullanıcı kayıt, düzenleme, raporlama işlemleri için giriş yapmalıdır. Plaka tanıma sistemi yazılımı kullanıcı yetkilendirme özelliğine sahiptir. Her kullanıcı için giriş, yeni kayıt, kayıt düzenleme, kayıt silme, raporlama yetkileri verilebilmektedir. Plaka okuma sistemi yazılımı kullanıcının yaptığı her işlemi loglar ve yetkili kullanıcı bu loglara erişip görüntüleyip raporlayabilir.

Plaka Tanıma Sistemi Genel Bilgiler

Ana Ekran Bilgileri

Çözüm Arge Plaka Tanıma Sistemi yazılımı ana ekranı üç farklı bölümden oluşur. Bu bölümlerden en solda bulunan bölüm Anlık olarak okunan plakaların özet bilgilerinin gösterildiği bölümdür. Ortada bulunan bölüm Gerçek Zamanlı Plaka Okuma Sistemi kamera görüntülerinin olduğu ekrandır. Sağda bulunan bölüm Plaka Tanıma Sistemi Yazılımının Yönetim Menüsüdür.

Plaka Tanıma Sistemi Yazılımı Kamerası

Plaka tanıma sistemi kamerası Ip bağlantı teknolojisine sahip kameradır. Ip Kameralar Global Akış Protokolü olan RTSP (real time stream protocol) arayüzünü kullanarak görüntü akışı sağlamaktadır. Çözüm Arge Plaka Tanıma Sistemi Yazılımı RTSP protokolünü destekleyen tüm Ip Kameralardan görüntü alabilme ve işleyebilme özelliğine sahiptir. Plaka Okuma amaçlı kullanılacak Ip Kamera Bazı Donanım Ve Yazılım Özelliklerini sağlamalıdır. Firmamız Plaka Tanıma Sisteminde kullandığı kameraları birçok testten geçirmiş ve en verimli kameraları seçerek kullanmaya başlamıştır. Aynı zamanda bayilerimizin kendi tedarik, üretim veya toplama yaptığı kameraları tarafımıza test amaçlı ulaştırdığında test edip kullanılabilirlik bilgisi veriyoruz. Ip Kameranızın Plaka Tanıma Sistemi için kullanılabilirliğini test yaptırmak isterseniz info@cozumarge.com adresinden veya 0 850 733 63 22 nolu telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.. Plaka Tanıma Sisteminde kullandığımız kameralar saniyede 25 farklı fotoğraf çekme özelliğine sahip aynı zamanda 1080P görüntü çözünürlüğü olan kameralardır.

 Plaka Tanıma Sistemi Yazılımının Maximum İşlem Kapasitesi Nedir?

Plaka Tanıma Sistemi Yazılımımız 16 kamerayı aynı anda çalıştırabilecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır (gerekli donanım sağlandığında). Standart olarak ihtiyaç duyulan 2 kameraya kadar olan sistemlerde intel i-3 3.5 ghz işlemciye ve 4gb ram’e sahip bilgisayar kullanılabilmektedir, 2-4 kameraya kadar olan sistemlerde intel i-5 3,5 ghz işlemcili ve 4 gb rame sahip bilgisayar kullanılabilmektedir, 4-8 kameraya kadar olan sistemlerde intel i-7 3,6 ghz 8gb rame sahip bilgisayar kullanılabilmektedir. 8-16 kameralı projelerde özel olarak intel i-7 7700k ve üzeri 4.0 ghz 8 core işlemciye sahip 16gb ddr4 ve 4gb 512bit bağımsız ekran kartına sahip bilgisayar kullanılmaktadır. 

Plaka Tanıma Sitemi Yazılımının Çalıştığı İşletim Sistemleri

Çözüm arge plaka tanıma sistemi yazılımı Sanal bilgisayarlarda, Server işletim sistemlerinde sorunsuz olarak çalışmaktadır. Windows işletim sistemlerinde çalışan yazılımımız Windows 7 Service Pack1 ve üzeri tüm işletim sistemlerinde çalışmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemi Entegrasyon Desteği 

Üreticisi olduğumuz Plaka Tanıma Sistemi Yazılımımız dış ortama data verme özelliğine sahiptir. Böylelikle otopark otomasyonu ve raporlama sistemi geliştiren firmalara farklı çözümler sunabilmektedir. 

Bunlar;

Veritabanı ile entegrasyon: Yazılımımız İleri Seviye Projelerde Kullanılmakta Olan Microsoft SQL Server Veritabanının kullanmaktadır. Veritabanımız Olan CozumPts de bulunan PlateData tablosundan Anlık olarak okunan plaka verisi alınabilir.

TCP SOCKET: Plaka Tanıma Sistemi Yazılımı 127.0.0.1:7546 portundan Tcp socket arayüzünden sürekli data dağıtımı yapmaktadır. Aynı zamanda geliştiricilerle paylaşılan özel komutlar gönderilerek IO kart a komut gönderme fotoğraf çekme vs. gibi işlemler yapıtırılabilmektedir.

HTML POST: Plaka Tanıma Sitemi Yazılımı belirtilen web adresine istenilen formatta okuduğu her plaka bilgisini post eder.

Plaka Tanıma Sistemi Yazılımının Bazı Yetenekleri

Latin Alfabeli Tüm Plakaları Okur. Yabancı Plaka Desteği İçin Ek Ücret Ödemezsiniz.

%98 Başarılı okuma özelliği ile en zorlu şartlarda okuma yapar.

Gece Gündüz başarıları rakiplerinden çok daha iyidir.

Yanlış Okuma Yaptığı Plakayı Hızlı Bir Şekilde Düzenlemenizi Sağlar.

Kullanıcı Manuel Plaka Girişi Yapabilir.

Kullanıcı IO Karta Manuel Tetik Gönderebilir.

Özel Olarak Geliştirilmiş Usb ve Ethernet bağlantılı IO Kartları Vardır.

Site, Otopark, Otogar, Resmi Kurumlar gibi Günlük Hayatta Plaka Okuma İhtiyacı Olan Tüm Alanlarda Kullanılabilir.

Belirlenmiş Mail Adreslerine günlük, haftalık, aylık raporları gönderebilir (Ücretsiz)

Kara Liste Oluşturulup Alarm Üretebilir (Ücretsiz)

Herhangi bir Plaka Kayıt Kısıtlaması Yoktur onbinlerce plakayı sisteme tanımlayıp kullanabilirsiniz.

Araç Limitlendirme özelliğiyle bir daireden sadece belirlenen adette aracın giriş yapmasını sağlar.

Otopark Kotası kullanılarak otopark doluluk bilgisi Led tabela ve yazılım arayüzünde görüntülenir.

Ip ve Seri port üzerinden Led tabelaya Plaka bilgisi ve mesaj gönderebilir.

Plaka Tanıma Kamerası Görüntü Ekranı

Plaka tanıma sistemi kameradan aldığı görüntüyü gerçek zamanlı olarak üstteki pencerede gösterir. Okuma yaptığı plaka bilgisini ve araç fotoğrafımı altta gösterir.

Plaka Tanıma Yazılımı Okuma Alanı Ayarları

Plaka tanıma sistemi kameradan gelen bütün görüntüyü işleme kapasitesine sahiptir, ama plaka tanıma kamerasının baktığı tüm fotoğrafın taranmasına gerek yoktur. Sadece okuma yapmak istediğimiz alanı seçerek sistemin bu alanda tarama yapmasını sağlayabiliriz. Yukarıdaki ekran okuma alanının genişlik yükseklik sağ sol alanı mesafesini hızlı ve kolay bir şekilde ayarlamanızı sağlamaktadır.

 Plaka Tanıma Sistemi Yazılımı Abone Listesi

Plaka tanıma sistemi kayıtlı olan aboneleri tek bir listede görüntüleyebilirsiniz. Listede hızlı ve kolay bir şekilde arama yapabilir. Listeyi 8 farklı dosya tipinde dış ortama aktarabilirsiniz. Plaka tanıma sistemi kurulumundan sonra plakaları tek tek kaydetmek zorunda değilsiniz. Dış ortandan data transfer arayüzünü kullanarak excell ortamındaki plaka listenizi hızlı ve kolay bir şekilde sisteme aktarabilirsiniz.

Plaka Tanıma Sistemi Abone Plaka Kayıt Ekranı

Plaka tanıma sistemi kayıt ekranı pratik kullanım için tasarlanmıştır. Kullanmadığınız alanlar otomatik olarak seçili olarak gelir. Plaka kayıt için Plaka ve Ad Soyad girmek yeterlidir. Kapı açılır özelliğini pasif ederek aboneyi okur ama kapıyı açmaz. Kara liste aktif olarak kaydedilen plaka okunduğu anla sistem alarm üretir.

 

Plaka Tanıma Sistemi Okunan Plakalar Raporu

 Plaka tanıma sistemi okunan plakalar raporu hızlı raporlama ve kolay kullanım için özel geliştirilmiştir. Plaka tanıma sistemi okunan plaka raporunu kendinize özel olarak tasarlayabilirsiniz. Sınırsız rapor desteği sunmaktadır. Alınan datalar 8 farklı formatta dış ortama transfer edilebilir. İçerdeki Araçlar, Dışardaki Araçlar, Kara Listede Olanlar, Kayıtsız Araçlar raporu alınabilmektedir.

 Plaka Tanıma Sistemi Grafik Raporlama Ekranı

Plaka Tanıma Sistemi yazılımı grafik raporlama sayesinde, saat, gün, hafta, ay, yıl bazında yoğunluk raporlaması alınabilir. Raporlar resim ve pdf olarak dış ortama aktarılabilir. Özellikle Askeri üslerin bulunduğu alanlarda birden fazla belli bir zaman içerisinde geçen araçların raporlaması hızlı ve kolay bir şekilde alınabilir.

Plaka Tanıma Sistemi

ÇÖZÜM PTS Yazılım Özellikleri

 • SQL Server 2012 Database
 • .Net Framework 4.0 Altyapısı
 • C# Programlama Dili İle Geliştirildi
 • Client Kurulumu yapılarak raporlama ve kayıt işlemleri yapılır.
 • Sınırsız Üye Kayıt Desteği
 • Üye Resim Kayıt
 • Plaka Kayıt
 • Üye Kaydeden Düzenleyen Silen Ve Kaydetme Düzeltme Silme Tarihleri
 • Yeni Kaydedilen Üyeleri Siyah Düzenlenen Üyeleri Mavi Çıkış Verilen Üyeleri Kırmızı Olarak Listeleme
 • Akitf – Pasif Durumlu Üyelik Oluşturma imkanı
 • Kapı Açılır – Kapı Açılmaz Durumlu Üyelik Oluşturma (Üye Plaka Okunur Ama Kapı Açılmaz Manuel Olarak Kapı Açılabilir.)
 • Kara liste oluşturma (Kara listede kayıtlı plakalar okunduğunda Sistem sesli ve görsel uyarılar gösterir)
 • Her üye için sınırsız sayıda iletişim bilgileri girilebilir.
 • Plakası okunan her araç için geçiş açıklaması girebilme
 • Plakası okunan her araç için manuel kapı açabilme
 • Plakası okunan sistemde kayıtlı olmayan araçlar için ziyaretçi bilgileri girilip rarporlama yapılır
 • Sınırsız Saat Aralığı Tanımlamaları (00:00 – 01:00 vs)
 • Saat Cihaz Bazlı Yetkilendirme Seçili Üyeye Veya Tüm Listeye
 • Tarih, Adet-Tutar, Tarih&Adet-Tutar Bazlı Yetkilendirmeleri (Seçili Üyeye Veya Tüm Listeye)
 • Geçiş Listesi Ve Raporlamaları
 • Alan Bölge Kapı Ve Kamera Tanımlamaları
 • Alan Bölge Kapı Ve Kamera Bazlı Geçiş Raporları
 • Alan Bölge Kapı Ve Kamera Bazlı Toplam Raporları
 • Online Geçiş Takibi Ve Raporlamaları
 • Site Bölge Kat Daire Sorumlu Bazlı Geçiş Raporları
 • Tek Uygulamada 4 IP Kamera Desteği
 • Max 8 Kamera Desteği (Bilgisayar Özellikleri Değişecektir) (Bir Bilgisayar İçin Geçerlidir)
 • Bilgisayar sayısı artırılarak client kullanılarak kamera sayısı artırılır.
 • Anlık Otoparktaki Araç Sayısı Gösterimi
 • %98 Okuma Oranı
 • Tüm Kullanım Datalarını Raporlama
 • 8 Farklı Dosya Formatına Tüm Listeleri Export Desteği
 • Kullanıcı Yetkilendirmeleri
 • Kullanıcı Hareketlerini Loglama Ve Raporlama

Kurulum Gereksinimleri

 • 2 Kamera İçin
 • Windows 7 Veya Daha Yeni Sürüm Microsoft İşletim Sistemi
 • 1024*768 Çözünürlük
 • Min 4 Gb Ram
 • Min İntel Core I3 2,5 Ghz
 • Min 40 Gb Boş Disk Alanı , Min 1 Gb Ekran Kartı

ÇÖZÜM PTS Ücretli Otopark

ÇÖZÜM PTS Ücretli Otopark Yazılım Özellikleri

 • Site Versiyonundaki tüm özellikler geçerlidir
 • Saat aralığı girilerek haftanın her günü ve iki tarih aralığı girilerek fiyatlandırma yapılır
 • Araç girişlerinde veya çıkışlarında yanlış olarak okunan plakalar sistem tarafından eşleştirilemez. Bu durumu kontrol altına almak için. Çıkış yapan aracın plakasına en benzer içerde bulunan plakalar listelenir ve operatör tarafından seçilmesi sağlanır. Sistem seçilen araçla çıkış yapan aracın saat hesaplamalarını yaparak ücret tahsil ekranını gösterir.
 • Araç çıkışında bilgi için bilgi fişi basılır. (opsiyonel)
 • Günlük saatlik haftalık aylık. Otopark operatör ve diğer tüm alanlar kullanılarak raporlama alınır.
 • Tamamen ücretsiz araç tanımı yapılabilir.

Farklı üyelik tiplerinde araç tanımlamaları yapılabilir. Ücretli Tarih aralığı vb.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çeviri »